Výchozím i cílovým bodem barokních cyklotras je město Plasy (nádvoří mezi bývalým cisterciáckým klášterem a Centrem stavitelského dědictví). Délka každé z nich je zhruba 40 km, přičemž mají různou obtížnost. Vedou po číselně značených cyklotrasách Klubu českých turistů zvýrazněných logem Západočeského baroka a pro snadnou orientaci k nim byla vydána také cykloturistická mapa. Pro příznivce cykloturistiky i všechny ostatní milovníky baroka je na okruzích k dispozici 10 stylových odpočívadel, která jsou šetrně a vkusně zasazena do krajiny a nabízí výhled na významné barokní památky na severním Plzeňsku. Barokní cyklotrasy vznikly za finančního přispění Ministerstva pro místní rozvoj ČR z Programu podpory cestovního ruchu v regionech.
Baroko I. délka 38,5 km/čas jízdy 2:50 h/převýšení 722 m
Trasa vede z Plas od cisterciáckého kláštera a střídá cesty zdejšími hlubokými hvozdy a urbanizovanou krajinou se zachovalými prvky barokního členění. Z několika náhorních plošin poskytuje výhledy do širokého okolí. Po trase přímo ze sedla kola jsou patrné barokní památky v podobě barokních hospodářských dvorů, jako je například nově opravený Kalec, Sechutice nebo Olšany. V soukromé zahradě v Mladoticích se nachází Santiniho kupolovitá kaple a dále jsou k vidění drobné sakrální památky v Žebnici, Přehořově nebo Potvorově. Vrcholem trasy je barokní skvost Mariánská Týnice s poutním kostelem zvěstování Panny Marie. V areálu sídlí Centrum Baroka a Muzeum a galerie severního Plzeňska. V letošním roce došlo na dokončení východního ambitu dle původních plánů Santiniho. Trasa je střední obtížnosti, jak co se týče profilu, tak povrchů cest.
Baroko II. délka 39,7 km/čas jízdy 2:50 h/převýšení 767 m
Trasa tvoří hlavní spojnici mezi zámkem v Manětíně a klášterem v Plascíh. Vede kopcovitou krajinou náročnějšího charakteru, ale odměnou je barokní perla západních Čech – zámek Manětín. Manětín přímo překypuje barokními památkami. Kromě veřejnosti přístupného zámku s nádherným anglickým parkem, je to také děkanský kostel sv. Jana Křtitele, hřbitovní kostel sv. Barbory, náměstí s barokními domy a bohatou sochařskou výzdobou. V této lesnaté, řídce osídlené krajině v romantickém údolí řeky Střely působí Manětín svojí historií a kulturou jako malý zázrak. Kromě Manětína jsou na trase drobné barokní památky (Lipí, Hvozd, Dražeň), ale i pozůstatky lidové architektury (Vrážné, Radějov, Štichovice) a v neposlední řadě sakrální a hospodářské objekty (Křečov, dvůr Lomany).
Baroko III. délka 42.7 km/čas jízdy 3:10 h/převýšení 793 m
Třetí z barokních tras nás zavede jihovýchodně od Plaského kláštera a povede malebnou krajinou orámovanou řekou Střelou, potokem Třemošná a Berounkou. Cyklotrasa vedoucí barokními alejemi a divokými lesy nás zavede mimo jiné za vesnickou barokní architekturou v obcích Jarov, Borek a Kopidlo nebo k jednomu z prvních renesančních zámků v Čechách – Kaceřovu. Jedná se o trasu méně náročnou zejména díky vedení po zpevněných cestách.